• Platyna inwestycyjna

Porównując do złota, czy srebra łatwo można zauważyć, że platyna jest stosunkowo młodym metalem szlachetnym, a jej pozycja na rynku inwestycyjnym nie jest jeszcze tak mocno ugruntowana, jak ma to miejsce w przypadku dwóch wcześniej wspomnianych pierwiastków. Mimo to wiele wskazuje na to, że platyna inwestycyjna budzi coraz większe zainteresowanie wśród osób decydujących się na lokowanie oszczędności.

  • Parametry

Platyna inwestycyjna – królowa metali szlachetnych, która zyskuje na popularności

Platynowe monety są brane pod uwagę między innymi przez tych, którzy szukają ciekawej alternatywy dla złota i srebra. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem platyna posiada naprawdę ogromny potencjał inwestycyjny, który po prostu się opłaca. Ma szerokie zastosowanie, a jednocześnie jest rzadkim surowcem, co sprawia, że siłą rzeczy budzi ciekawość i uznanie. Wyobraź sobie, jak niewiele wydobywa się złota w ciągu roku, a potem, że to i tak około 15-20 razy więcej, niż w przypadku platyny. Do tego wszystkiego historia pamięta czasy, gdy to właśnie platyna kosztowała więcej.

W naszej ofercie znaleźć można między innymi platynowe monety, które często wybierane są zarówno przez inwestorów, jak i przez kolekcjonerów, którzy doceniają ich wartość estetyczną.

Pallad inwestycyjny – stosunkowa nowość

Pallad inwestycyjny dopiero nabiera prawdziwego znaczenia i popularności, ponieważ inwestorzy stosunkowo niedawno odkryli jego potencjał i doszli do wniosku, że platyna, tak samo jak złoto i srebro, bardzo dobrze sprawdzi się jako lokata kapitału. Fakt, iż nie posiada tak rozbudowanej historii, jak dwa pozostałe cenne surowce, nie oznacza, że chce nadal pozostawać w tyle. Obecnie platyna inwestycyjna stanowi około 10% rocznego zapotrzebowania na ten metal szlachetny. To dobry moment na to, aby decydować się na jej zakup, ponieważ rosnące zainteresowanie, z całą pewnością przełoży się również na późniejszą cenę. Inwestorzy niewątpliwie doceniają to, że platyna jest niezastąpiona w niektórych branżach, takich jak jubilerstwo, motoryzacja, czy sektor stomatologiczny, co zapewnia jej w miarę stały popyt.

Platynowe monety – najlepszy wybór na start

Jeśli zdecydowałeś się już na inwestycję w platynę, z całą pewnością zastanawiasz się, która forma byłaby dla Ciebie najlepsza. Do wyboru masz przede wszystkim platynowe monety, bądź sztabki wykonane z platyny. W pierwszej kolejności skupmy się jednak na tych pierwszych, które często wybierane są zarówno przez inwestorów, jak i przez kolekcjonerów i miłośników numizmatyki. Ci drudzy na pewno będą zadowoleni, gdy zauważą, że w naszym asortymencie nie brakuje klasycznych monet, takich jak Liść Klonowy, czy Karol III, które do tej pory były dostępne głównie w złocie. Starannie wykonane monety z odwzorowanymi detalami pięknie zaprezentują się w każdej kolekcji. Wróćmy jednak do tego, jak rozpocząć swoją platynową inwestycję. Przede wszystkim inwestowanie w platynę niczym nie różni się od inwestowania w złoto, czy srebro. Także w tym przypadku wybiera się fizyczną formę inwestycji pod postacią sztabki lub monety. Taka opcja jest o wiele praktyczniejsza i umożliwia swobodne zarządzanie swoją inwestycją.

Monety platynowe oraz sztabki platynowe

Choć monety platynowe budzą spore zainteresowanie, ponieważ są bardzo estetyczne, niekiedy przedstawiają postacie historyczne, a ich producenci dbają o tym, aby każdy, nawet najmniejszy detal był wysokiej jakości, nie warto zapominać o platynowych sztabkach, które również stanowią doskonałą formę inwestycji. Platynowe sztabki produkowane są w różnych wariantach wagowych, co umożliwia dopasowanie konkretnego modelu do swoich możliwości finansowych. Najmniejsze sztabki ważą po 1 g i kosztują około 250 złotych, największe osiągają nawet 1 kg, a ich cena liczona jest już w setkach tysięcy złotych. Dzięki takiemu rozstrzałowi cen każdy może zainwestować na tyle, na ile może sobie pozwolić. Sztabki platynowe to również dobra propozycja na przyszłościowy prezent, na przykład na chrzest, bądź ślub.

Platynowe monety bulionowe – pewna inwestycja

Choć sztabki z platyny prezentują się bardzo elegancko, to właśnie platynowe monety bulionowe kupowane są z reguły przez osoby, które dopiero wchodzą na rynek inwestycyjny. Przede wszystkim w przypadku monet łatwiej można ocenić ich wiarygodność, na przykład przy odsprzedawaniu, a dodatkowo ze względów podatkowych, zakup monet jest nieco tańszy i tym samym bardziej opłacalny. Platyna jest pewną inwestycją, którą trudno jest sfałszować ze względu na to, że wysoka temperatura topnienia niemalże uniemożliwia łączenie jej z innymi metalami. Także to jest dobrą wiadomością dla osoby podejmującej się inwestycji w platynę. Na rynku jest jej stosunkowo niewiele, w porównaniu na przykład do złota, czy srebra, a więc zawsze znajdzie się chętny na jej zakup. Zachęcamy do zapoznania się z naszym bieżącym asortymentem, który bogaty jest zarówno w monety, jak i w sztabki o różnej wielkości i wadze. Choć inwestycja w platynę często wymaga cierpliwości i właściwego wyczucia momentu, jak najbardziej się opłaca.