Jeśli zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób zabezpieczyć swój kapitał przed inflacją i kryzysem na rynku finansowym, możesz rozważyć inwestycję w metale szlachetne. Która opcja jest lepsza – sztabki czy monety inwestycyjne? Zapoznaj się z zaletami i wadami obu wariantów i dokonaj właściwego wyboru!

Spis treści:

  1. Co lepiej kupić – sztabki czy monety? Od czego zależy wybór?
  2. Monety inwestycyjne – zalety i wady
  3. Sztabki inwestycyjne – zalety i wady

Co lepiej kupić – sztabki czy monety? Od czego zależy wybór?

Inwestorzy na całym świecie zastanawiają się, co lepiej kupić – sztabki czy monety. Prawda jest taka, że wybór pomiędzy tymi dwiema opcjami zależy od wielu czynników, takich jak cele inwestycyjne, indywidualne preferencje inwestora oraz aktualna sytuacja na rynku. Sztabki i monety różnią się od siebie pod wieloma względami, takimi jak płynność, wysokość marży, łatwość przechowywania oraz estetyka. To dwie całkowicie odmienne opcje inwestycyjne, które warto szczegółowo ze sobą porównać.

Monety inwestycyjne – zalety i wady

Monety, takie jak złote monety inwestycyjne, łatwiej można sprzedać na rynku wtórnym bądź też wymienić na inne aktywa inwestycyjne. Do ich zalet należy również fakt, że mają nominał, co sprawia, że w kraju emisji uznawane są za legalny środek płatniczy. Monety inwestycyjne ponadto często wyróżniają się estetycznymi wzorami, co czyni z nich pożądane obiekty kolekcjonerskie. Nie brakuje im jednak wad. Przede wszystkim, zazwyczaj sprzedawane są z wyższą marżą niż sztabki, co dla inwestora przekłada się na wyższą cenę zakupu. Z uwagi na niewielkie rozmiary, ich przechowywanie może być nieco utrudnione.

Sztabki inwestycyjne – zalety i wady

Sztabki – między innymi złote sztabki inwestycyjne – mają bardzo długą listę zalet. Po pierwsze, sprzedawane są z niższą marżą niż monety, co oznacza, że inwestor zapłaci za nie przy zakupie nieco mniej. Sztabki przeznaczone są głównie dla osób, którym zależy na samej inwestycji bez wartości kolekcjonerskiej – skupiają się one bowiem na wartości czystego metalu. Do ich zalet należy również łatwość przechowywania – sztabki zajmują mniej miejsca niż monety i są mniej problematyczne w przechowywaniu. Niestety, jako ich wadę można wskazać fakt, że nie mają nominału, a co za tym idzie – nie są legalnym środkiem płatniczym. Może być to utrudnieniem w czasach kryzysu. Ponadto, sztabki na rynku wtórnym wyróżniają się mniejszą płynnością niż monety. W razie potrzeby może być nieco trudniej je spieniężyć.

Podsumowując, to czy zdecydujesz się na sztabki, czy też na monety inwestycyjne, zależy od Twoich indywidualnych preferencji i celów inwestycyjnych. Jeśli priorytetem jest dla Ciebie wartość metalu szlachetnego, możesz zdecydować się na zakup sztabek. Jeśli z kolei zależy Ci na estetyce i wartości kolekcjonerskiej, lepszym wyborem mogą okazać się monety.